A CASCO biztosítás sok autótulajdonosnak jelent extra védelmet a váratlan eseményekkel szemben. Ellentétben a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (KGFB), ami a másoknak okozott károkat téríti meg, a CASCO a saját autódban keletkezett károkra nyújt fedezetet. Azonban nem mindegy, hogy milyen feltételekkel kötöd meg a szerződést. Írásunkban bemutatjuk, mire érdemes fokozottan figyelned, hogy elkerüld a kellemetlen meglepetéseket.Kezdjük az elején!
Mi a CASCO biztosítás?
A CASCO egy önkéntes biztosítás, ami széleskörű védelmet nyújt az autódnak. Fedezetet nyújthat lopás, törés, elemi károk – például jégverés vagy árvíz – esetén, de vandalizmusból eredő sérülések estén is igénybe vehető. Ez különösen fontos lehet,amikor gyakran parkolsz közterületen, esetleg olyan régióban élsz, ahol magasabb a természeti kockázatok valószínűsége. A védelem tehát lehet széleskörű, de ennek természetesen megvan az ára is. Éppen ezért fontos tisztában lenned vele, hogy mikre érdemes figyelned a biztosításkötés pillanatában.
Mire figyelj a CASCO szerződés megkötésekor?
1. A fedezetek részletei
Mielőtt aláírod a szerződést, győződj meg róla, hogy pontosan tisztában vagy azzal, mire nyújt fedezetet a biztosítás! Vannak olyan típusok, amelyek csak bizonyos káreseményeket fedeznek, míg mások teljeskörű védelmet kínálnak. Ez az egyik legfontosabb szempont CASCO szerződéskötésnél.
2. Az önrész mértéke
Az önrész az az összeg, amit egy káresemény során neked kell kifizetned, mielőtt a biztosító átvállalja a fennmaradó költségeket. Az önrész mértéke általában százalékban vagy fix összegben van meghatározva. Fontos, hogy ezek egyensúlyban legyenek, hiszen minél alacsonyabb az önrész, annál magasabb lesz a biztosítás díja.
3. Kiegészítő szolgáltatások
Sok biztosító kínál különféle kiegészítő szolgáltatásokat, például csereautót a javítás idejére vagy assistance szolgáltatást, ami 24 órás segítséget nyújt baleset vagy műszaki meghibásodás esetén. Érdemes mérlegelned, hogy ezek a szolgáltatások mennyire fontosak számodra és hogy az adott biztosító milyen feltételekkel kínálja azokat.
4. A szerződésben lévő apró betűk
A szerződésben található apró betűs részek gyakran tartalmaznak olyan záradékokat, amelyek jelentős hatással lehetnek a károk kifizetésére. Például előfordulhat, hogy bizonyos károkra csak akkor nyújt fedezetet a biztosító, ha az autót hivatalos márkaszervizben javíttatod. Olvasd el alaposan a feltételeket, hogy tisztában legyél az esetleges kizárásokkal!
5. Ügyfélszolgálat és kárügyintézés
Egy megbízható biztosító gyorsan és hatékonyan intézi a kárbejelentéseket. Érdemes utánanézned az ügyfélvéleményeknek és ellenőrizni, hogy milyen csatornákon keresztül érhető el a biztosító ügyfélszolgálata.
A CASCO biztosítás kiválasztása nem egyszerű feladat, ezért megéri figyelned a részletekre, mert ezeken sok múlhat. Tehát,ha szeretnéd minimalizálni a saját gépjárművedben keletkezett károk miatti kiadásokat, akkor mindenképpen dönts mellette!
Mikor érdemes CASCO-t kötni?
1. Új autó vásárlásakor
Ha új autót vásárolsz, a CASCO szinte elengedhetetlen. Az ilyen járművek javítási költségei jelentősek lehetnek és egy baleset vagy lopás komoly anyagi veszteséget okozhat. Ennek segítségével megóvhatod magadat a nagyobb kiadásoktól, hiszen a biztosítás a jármű új értékét veszi alapul.
2. Magas értékű használt autók esetében
Egy használt autó is komoly befektetés lehet, különösen akkor, ha prémiumkategóriás járműről van szó. Ezeknél szintén érdemes megfontolnod a CASCO biztosítás megkötését, hogy váratlan helyzetekben is biztonságban érezhesd magad.
3. Hiteles vagy lízingelt autók esetén
Sok esetben a finanszírozó bank vagy lízingcég előírja a CASCO megkötését. Ez érthető, hiszen a jármű a hitel vagy lízing biztosítékául szolgál. A biztosítás itt nemcsak a saját védelmedet szolgálja, hanem a pénzügyi szolgáltató érdekeit is.