A hullámlemez az egyik legkedveltebb tetőfedő és burkoló anyag, amit az egyszerűsége és sokoldalúsága miatt széles körben alkalmaznak. Legyen szó kisebb melléképületek, garázsok vagy ipari létesítmények fedéséről, ez a burkolóanyag kiváló megoldás lehet, különösen az ár-érték arány szempontjából. Azonban fontos tudnod, hogy nem minden hullámlemez egyforma. Ezért megéri megismerned a különbségeket, hogy a legjobb döntést hozhasd meg.
Hogyan alakulhat az ár-érték arány?
A hullámlemez árak jelentős mértékben függnek az anyagminőségtől, vastagságtól és a bevonattól. Az acél termékek gyakran olcsóbbak, de a vastagabb, horganyzott változatok árban már emelkedhetnek, főleg ha extra felülettel vannak kiképezve, a fokozott korrózióvédelem érdekében. Az alumínium hullámlemezek valamivel drágábbak, de cserébe kisebb a karbantartási igényük és a könnyebb súlyuk miatt könnyebben kezelhetőek a telepítés során.
Az ár mellett, vedd mindig figyelembe az anyag tartósságát és a fenntarthatóságát is! Az olcsóbbak lehet, hogy vonzóbbnak tűnnek, de ha gyorsan rozsdásodik vagy több karbantartást igényel, hosszabb távon költségesebb lehet. Az aktuális hullámlemez árakról a Pascal weboldalán is tájékozódhatsz. Itt méret és szín szerint változnak a költségek, de igényelhető méretre vágás, illetve kedvezményesen megoldott az ország teljes területére a kiszállítás.
Kiváló anyagminőség és tartósság
A hullámlemezek között jelentős különbségek lehetnek az anyagösszetétel alapján. Az acél és alumínium hullámlemezek népszerűbbek, mivel tartósak, időjárásállók és könnyen telepíthetőek. Az acéllemezek általában masszívabbak és nagyobb teherbírással rendelkeznek, ezért ipari és mezőgazdasági épületek tetőfedésénél gyakran ezek kerülnek előtérbe. Az alumínium típusok ezzel szemben könnyebbek, ami előnyt jelenthet, ha a szerkezet teherbírása korlátozott.
Fontos, hogy a lemezek rendelkezzenek korrózióvédelmi réteggel, például horganyzott bevonattal, hogy hosszú ideig ellenálljanak az időjárás viszontagságainak. A bevonatok típusai befolyásolják a lemez élettartamát és karbantartási igényét. A Pascal hullámlemezek gyakran kapnak egy műanyag bevonatot is, ami tovább javítja a tulajdonságaikat.
Kapjanak figyelmet a telepítési költségek!
A hullámlemezek telepítése általában egyszerű és gyors, de a megfelelő szerszámok és rögzítőelemek használata nélkülözhetetlen. A különböző anyagokhoz másféle típusú csavarokra és alátétekre lehet szükség, hogy azok biztosítsák a tartós és szivárgásmentes lefogatást. Az alumínium lemezek többnyire könnyűek, így egyszerűbb lehet azokat mozgatni és felszerelni, míg az acéllemezek nehezebbek, de nagyobb szélterhelést is elviselnek.
A telepítési költségek nemcsak a munkaidő hosszától függnek, hanem a tetőszerkezet bonyolultságától is. Érdemes előre megtervezni, hogy a hullámlemez vastagsága és súlya mekkora hatással lesz a szerkezet stabilitására, illetve ennek fényében, milyen rögzítési megoldások szükségesek.
Kapjanak teret az esztétikai szempontok!
A hullámlemez tetők esetében az esztétika is számít. A modern gyártási technológiáknak hála, a termékek különböző színekben és bevonatokkal érhetőek el, így könnyen megtalálhatod azt a típust, ami harmonizál az ingatlanod külsejével. Ez fontos, különösen akkor, ha kerítést vagy homlokzatburkolatot is ebből akarsz készíteni. Figyelj oda a részletekre!