
A műlencse beültetés egy modern szemsebészeti eljárás, ami olyan látásproblémák kezelésére szolgál, mint a szürkehályog, presbyopia (öregszeműség) vagy egyéb dioptriai rendellenességek. A műtét során a beteg szemlencséjét eltávolítják, majd egy mesterséges műlencsét helyeznek a helyére, ami biztosítja az éleslátást. További részletekért kattints a drnagymihaly.hu linkre! A weboldalon számos vélemény is megtalálható, amiket olvasgatva láthatjuk, hogy nagyon sokan pozitív változásokat éltek meg a műlencse beültetést követően.
Milyen problémákat lehet kezelni a műlencse műtéttel?
A beavatkozás leggyakrabban az alábbi látásproblémák kezelésére szolgál: Szürkehályog: a szemlencse elhomályosodása, ami fokozatos látásromláshoz vezet. Presbyopia: az életkor előrehaladtával kialakuló közeli látás gyengesége. Dioptriakorrekció: magas fokú rövid- és távollátás kezelése. Asztigmatizmus: a szem szabálytalan alakjából adódó torz látás. A műlencse műtét leggyakoribb eljárása ultrahangos technikával történik. Ennek során a szemlencsét apró darabokra bontják, majd eltávolítják és helyére műlencsét ültetnek be.
Az eljárás minimálisan invazív, helyi érzéstelenítéssel végzik és csupán 10-15 percet vesz igénybe. Ez az eljárás semmilyen fájdalommal nem jár, hiszen a műtét előtt és közben is zsibbasztó hatású szemcseppet alkalmaznak. A műtét közben, amikor a hályoggal fedett szemlencsét kiveszik, akkor előfordulhat egy kis elsötétedés. Azonban ez csak addig tart, amíg a helyére behelyezik az új, egyénre szabott műlencsét. Utána a látás fokozatosan jobb lesz. A teljes felépüléshez 6 hétre van szükség.
Mire kell odafigyelni a műtét előtt?
A műtétet megelőzően részletes szemvizsgálatra van szükség, ekkor meghatározzák a beteg szemének állapotát és az optimális műlencse típusát. Fontos, hogy a páciensek tartózkodjanak a sminkeléstől, kontaktlencse viselésétől és bizonyos gyógyszerek szedésétől, amennyiben az orvos ezt javasolja.
A betegek többsége szinte azonnali javulást tapasztal és néhány napon belül visszatérhet a megszokott életviteléhez. Egyesek szerint, a színek élénkebbek lesznek, a látás élesebbé válik és csökken a szemüvegtől való függőség. A műtét utáni napokban érdemes kerülni a nehéz tárgyak emelgetését, a hajolgatást és a megerőltetést.
Milyen műlencse típusok közül lehet válogatni?
A műtét során alkalmazott műlencsék többféle típusba sorolhatóak. Fontos, hogy mindenki az igényeihez és a pénztárcájához mérten válasszon! Íme a népszerűbb típusokról röviden:
– Monofokális műlencse: egy adott távolságra biztosít éleslátást.
– Multifokális műlencse: több távolságon is javítja a látást.
– Torikus műlencse: asztigmatizmus korrigálására alkalmas.
– EDOF műlencse: középtartományban jobb éleslátást biztosít.
– Trifokális műlencse: ezzel a fajtával minden távolságba tökéletesen lehet látni és csak a páciensek 20 %-nak van szüksége a műtét után olvasószemüvegre. A beavatkozás után mindenképpen koncentráljon a páciens a teljes felépülésére, sok pihenéssel és a szabályok betartásával!